Skip to content ↓

William Cobbett Primary School

Staff 

2020-21

Mrs Julie Campbell Headteacher

Designated Safeguarding Lead (DSL)

Miss Gillian Payne

Deputy Headteacher

Assessment leader, EYFS & KS1 co-ordinator, Deputy DSL

   

Teaching Staff

   

Class

Teacher

Additional Responsibilities

Hedgehog (YR) Miss M. Jackson  
Badger (Y1) Miss C. Tilley  
  Mrs J. Wood  
Rabbit (Y2) Mrs R. Winkworth  
Fox (Y2) Miss L. Gibbons  
Swift (Y3) Mrs K. Twaite Y3 co-ordinator
Robin (Y3) Miss H. Capper  
Woodpecker (Y3) Mr D Wicksey Maths subject leader
Swan (Y4) Mrs K. Cleaver Y4 co-ordinator
  Mrs E. Jenkins Y4 co-ordinator
Kingfisher (Y4) Mrs N. Pountney  
Heron (Y4) Mr G. Lucas  
Goldfinch (Y5) Miss V. Vicary Y5 co-ordinator, English subject leader
Bullfinch (Y5) Mr G. Gwynn  
Chaffinch (Y5) Mrs V. Baker  
Eagle (Y6) Miss T. West Y6 co-ordinator, Pastoral lead, Deputy DSL
Owl (Y6) Mrs C. Davies  
Kestrel (Y6) Miss G. Brown  
Catkin (Woodland
Mrs D. Lowery 
                    infants) Mrs L. Phillips
Acorn (Woodland) Miss C. Angell  
Oak (Woodland) Miss S. Dickson  

 

Non Class Based Teaching Staff

Mrs R. Cuss PPA cover teacher
Mrs V. Haynes
French teacher KS2
Mrs R. Lawrence PPA cover teacher
Miss L. Weatherley Head of SNSC and SENCo
Mrs E. Stevenson Intervention Teacher

 

Higher Level Teaching Assistants

Mrs V. Browne Mrs R. Macallan
Miss C. Darch (Woodland) Mrs I. Soane
Mrs C. Kemp Mrs S. Wilkinson
Mrs T. Lubbe  

 

Teaching Assistants

Infant Miss C. Benson Miss L. Clarke
  Miss C. Shelmerdine Miss K. Sweetman-Wilkinson
     
Junior Mrs M. Bull Mr C. Hatchley
  Mrs D. Higgins Mrs C. Parker
  Mrs J. Simpson Mrs C. Stacey
  Mrs S. Thorby Miss A. West
  Mrs J. Hart-Dyke Mrs D. Stone
  Mrs C. Martin (SCITT Trainee)
     
SNAs Ms D. Burke Mrs L. Chant
  Miss H. Davies Mrs S. Froud
  Mrs C. Jennings Mrs L. Moore
  Mrs S. Mayhew Mrs N. Nicholl
  Mrs B. Orton Mrs D. Hastings
  Ms L. Gilfellon Miss S. Colvin
     
     
Keyworker Mrs K. Hawkett  
     
Forest School Assistants

Ms L. Gilfellon

Mrs K. Hawkett

 
     
Woodland Mrs I. Card Miss R. Moore
SNAs Mrs E. Casey Mrs K. Bell
  Mrs P. Hughes Miss K. Phipps
  Mrs A. Jones Miss E. Paterson 
  Mr S. Liddle Mrs L. Wicks
  Miss A. Chaplin Mrs C. Wilson
     
     

Admin Team

Mrs S. Barnett School Business Manager
Mrs A. Stickland Receptionist Infant Site
Mrs N. Tyrrell Receptionist & Admissions Officer Junior Site
Mrs T. Hutson Welfare & Attendance Assistant
Mrs S. Talbot-Kennedy Finance Assistant
Mrs L. Bond HR Assistant/Office Admin
Mrs K. Bell Allsorts Admin
Mrs S. Downes Woodland Centre Admin
Mr B. Sneddon IT Technician
Mrs Finch-Stanford Librarian

 

Caretaking Team

 
Mr D. Armstrong Premises Manager
Mrs S. Ayranci Caretaker

 

Home School Link Worker

Mrs S. Marsh (Deputy DSL)

Emotional Literacy Support Assistant (ELSA)

Mrs J. Pullen

 

Lunchtime Supervisors

Infant Mrs S. Ayranci (Senior supervisor)
  Mrs K. Hawkett  
  Mrs L. Rogers  
Junior Mrs T. Wilkin (Senior supervisor)
  Mrs S. Beecher  
  Mrs H. Bowles  
     

Teaching Assistants also do lunchtime supervision.

Catering Team

Infant Caterer Miss T. Balsdon
  Catering Assistants Mrs A. Rahman
     
Junior Caterer Mrs E. Cox
  Catering Assistants Mrs J. Stillwell
    Mrs S. Monks
     

 

ALLSORTS Breakfast Club and After School Care

Mrs T. Wilkin (Manager)
Mrs S. Beecher Mr S. Liddle
Miss E. Paterson Miss K. Mulholland
Mrs H. Bowles Mrs S. Mulholland
Mrs K. Cowles Mrs L. Rogers
Mrs S. Simpson